Hledáte zajímavý koníček? Zkuste speleologii!

Speleologie, českým názvem jeskyňářství, je zajímavou volnočasovou aktivitou, které budete moci věnovat tolik času, kolik jen budete chtít.  Jedná se dokonce o vědní disciplínu, která se zabývá prozkoumáváním a výzkumem jeskyní. Co výzkum zahrnuje? Zkoumání krasových jevů, hydrologická a klimatická měření. Součástí speleologického výzkumu je i speleologický průzkum. Ne, není to to samé. Průzkum je praktický, jde vlastně o všechny činnosti, které speleolog provádí pod zemí, tedy průstup a zmapování jeskynního prostředí. Pod výzkum patří činnosti jako speleoalpinismus a speleopotápění. Tyto dvě poslední jmenované činnosti už zní zajímavě, nemyslíte?

143_jeskyne_3

Speleoalpinismus a speleopotápění

Obě tyto činnosti tedy patří mezi praktické části speleologického průzkumu. Jakkoliv byla tato prvně jmenovaná aktivita používána jen pro účely dalšího výzkumu, zahrnuje v sobě dostatečnou dávku adrenalinu. Pozor, nejedná se ale o součást horolezectví, kam bývá často myslně začleňována. Speleopotápění je také součástí speleologického výzkumu a jedná se o potápění v jeskyních, ponorech nebo vyvěračkách. Využívá se také, dojdete-li při svém výzkumu do místa, kde byste se pohybovali v nedýchatelném prostředí. Pokud vás speleologie alespoň trochu zaujala, zabádejte na internetu a podívejte se po nějakém speleologickém kurzu.

Pokud máte kamaráda nebo kamarádku, kterou by speleologie zajímala, darujte jí kurz jako dárek k narozeninám. Zážitkové dárky udělají obdarovanému radost a ještě mu zůstanou příjemné vzpomínky, na které jen tak nezapomene. Zážitky jako dárek jsou oblíbenou formou obdarování.